nedeľa 1. apríla 2018

Na výlete po Alpách

Rýchly náčrt programu:

21.07.2018
Presun zo Slovenska už v noci cez celé Rakúsko do blízkosti Zermattu vo Švajčiarsku
Bratislava - Mattersburg - Liezen - Radstadt - Mayrhofen (Tirolsko - prvé 3000cky) - Insbruck - Landeck - Davos (Prechod do Švajčiarska) - Brig (prvé 4000cky) - Tasch
3x autom vyššie ako 2000mnm, cca 1200km
https://goo.gl/maps/UhxkZWxac5n

Po Insbruck sa môže spať

Fuella pass, cca 2400mnm

Oberalppass, cca 2000mnm

Furka pass, cca 2400mnm a kúsok nižšie pri ceste ľadovec

Zermatt a výhľad na Matterhorn


22.07.2018
Prespíme v dedinke Tasch. Ráno na bajkoch vyrazíme smer Zermatt, Zmutt, až ku jazeru Schwarzsee. Napojíme sa na Matterhorn glacier trail a vystúpame okolo jazier a popod ľadovce až ku miestu Trockerner steg. Odtiaľ už iba kúsok a sme na chate Gandegghute kde by sme prespali. Prešli by sme z nadmorskej výšky 1400mnm do 3000mnm.

Pri jazere Schwarzsee

Matterhorn glacier trail

Gandegghutte, 3000mnm, na pozadí asi masív Breithornu 4164mnm
23.07.2018
Na ďalší deň, kto by si vyniesol lyže na lyžiach iní pešo ako by mal kto chuť by sa išlo prejsť alebo zalyžovať na vrchol Gobba di Rollin, 3899mnm. Vedú tam zjazdovky takže nemal by to byť až tak problém. Zrejme budú ale koncom júla neupravované. Netuším. Po výlete následne zjazd na bajkoch ku autu do Tasch.

Zjazdovky na vrchol Gobba di Rollin


Prespávať budeme nad Trockener Steg v Gandegghutte.

24.07.2018
V utorok urobíme rýchly presun popod 4 tisícovky do Chamonix, cca 150km a celé poobedie máme na obhliadku a oddych.
https://goo.gl/maps/N5eGMow33q62
Chamonix pod Mt. Blancom25.07.2018
Prespíme niekde v kempe a na ďalší deň si pôjdeme zabajkovať na sever od Chamonix. Prejdeme okolo golfového areálu a začneme stúpať na chatu La Flegere. Odtiaľ by ešte stále mala ísť prudká zvážnica až po hornú stanicu lanovky pod Index de la Gliere (tzv. prst). Tam už asi bicykle necháme a okolo jazera Lac du Fouet prejdeme ešte ak to bude schodné do sedla Col des Aiguilles Crochues. Na bajku by sa šlo z výšky 1050mnm do 2450mnm a napešo potom pokračovať do výšky 2700mnm.

Štart v Chamonix pri golfových ihriskách

Prechod okolo La Flegére s výhľadom na masív Mt. Blancu

Pohľad na prst Index de la Gliere

Nad lanovkou, pohľad od jazera La du Fouet na Index de la Gliere, my od lanovky pôjdeme pešo

Cesta pod alebo do sedla Col des Aiguilles Crochues, ďalej už nie

26.07.2018
Vo štvrtok navrhujem prejsť s bicyklami na opačnú stranu a to priamo pod Mt. Blanc na chatu Refuge du Plan de l Aiguille vo výške cca 2200mn. Tak ako deň predtým z Chamonix z 1050mnm. Odtiaľ ak by to nestalo majland presunuť sa lanovkou na prekrásne miesto Aiguille du Midi vo výške 3842mnm. Odtiaľ potom už iba naspäť na miesto nášho nocovania do Chamonix.

Refuge du Plan de l Aiguille s výhľadom dolu na Chamonix

Na bicykli dolu

Pohľad na Aiguille du Midi


Aj takúto chuťovečku tam majú

Chuťovečka aj s vrcholom Mt. Blancu

27.07.2018
V piatok sa presunieme tunelom popod Blanc aj cez kúštik Francúzka do Talianskej Suzy(treba zistiť vstupné). Nie je to  až tak ďaleko. Večer sa vybaví prezentácia na zajtrajší pretek a inak budeme iba masívne oddychovať :)
Trasa kade sa pôjde autom nebude. Nakoľko gugeľ nespolupracuje. Zrejme v tejto dobe je asi polovica sediel uzavretá. Predsalen sa ide aj cez svetoznáme lyžiarske strediská. Atmosféru aspoň načrtnem fotkami.  Cesta bude mať asi necelých 200 km ale prejdeme tromi sedlami nad 2000mnm.

Tunel pod Mt. BlancomLittle St Bernard Pass, 2200mnm

Asi aj pre toto to nie je zrejme teraz otvorené

Col de l Iseran, 2770mnm

Rýchla odbočka z cesty okolo chapelle Notre Dame de l Iseran na Pointe des Lessières, 3043mnm

Pohľad z vrcholu do sedla

Znovu zatiaľ cesta uzavretá
 
Aj takéto serpentíny nás čakajú


Pri zjazde do cieľa dnešného dňa, Lac du Mont Cenis

Na okolí je množstvo hradov a opevnení, ktoré ak by bol čas môžeme niektoré ísť pozrieť, ale treba sa ponáhľať aj na registráciu

28.07.2018
Konečne prichádza deň D. Tri vertikálne kilometre z hlavného námestia v mestečku Susa na vrchol kopca Rocciamelone, 3538mnm. Viac info ku preteku sa da nájsť zatiaľ na tomto odkaze: https://drive.google.com/file/d/1PGqRpzmKXmIyhIXJBBhkYn7H86Ry8Mp_/view
Štart majú ženy o 7:30 a muži o ôsmej. Môžeme sa teda trošku ponahánať. V povinnej výbave je goretexka, rukavice a čiapka. Treba aj Medical certificate.

Od štartu v Suse z 503mnm až po Rocciamelone v 3538mnm

Susa, 503mnm


Rifugiu il Truc,  1690mnm

Rifugio Cà d'Asti, 2850mnm

Monte Rocciamelone, 3538mnm, cieľ preteku. Beží sa po hrebeni.

A takto to vyzerá z hora pri východe slnka :)


29.07.2018
Nedeľný oddychový deň po preteku na bicykli. Hneď prvé miesto čo mi padlo do oka je dedinka Chiusa san Michele s nádherným kostolom Sacra of saint Michelle. Možno aj na omšu zavítať. Celý deň budeme mať na to aby sme poobjavovali nádhery okolia. Vyzerá že celé okolie je posiate rôznymi historickými pamiatkami roztrusenými po okolitých kopcoch. Nebudeme vedieť kam skôr. Naklikal som aj jednu trasu:
https://goo.gl/maps/yTZ4VF7P5dr

Turistické a verím tomu bajkerské trasy sú všade, vyzistíme kam od miestnych

Nedeľný začiatok, Sacra of Saint Michelle

Dolina okolo Susy

2x Lago di Avigliana

Aj takto to tam môže vyzerať

30.07.2018
Musíme sa posunúť zas o kus ďalej. Po ceste môžeme letmo pozrieť do Turína ale na obed aby sme už boli v Miláne. Je to iba kúsok, asi 150 km po diaľnici. Bude treba okrem Rakúskej diaľničnej známky aj Taliansku. Poobedie a večer strávime v Miláne. Trochu ma desí ako ideme parkingovať. Zrejme bude najlepšie niekde v obchodnom centre. Do fotiek pridávam miesta ktoré sú blízko seba a ľudia ich odporúčajú vidieť. Nemôžem sa ubrániť ale neísť večer na niečo do La Scali? To by bol hriech. V noci sa presunieme na Lago di Gardu. Prespíme na pláži. Za dve hodinky diaľnicou sme tam.

Kúsok z Turína

Villa della Regina nad mestom, hľadanie výhľadu na Turín, foto zrejme z parkoviska

Kúsok vedľa, taktiež za riekou od hlavného námestia, sa nachádza Museo Nazionale della Montagna "Duca degli Abruzzi", Z veže by mal byť práve ten prvý pohľad na Turín

Nahľad na trasu po Miláne. V Hornom malom krúžku víťazný oblúk Arco della pace, prejdeme cez park Parco Sempione a hradom prejdeme až za oblúk domov do centra mesta ku Duomo Milano

Arco della pace

Castello Sforzensco

Duomo Milano a vľavo vstup do Galerie Vitoria Emanuela II

Galéria VItoria Emanuela II a myslím, že čas na Taliansku pizzu :)

Námestie Plazza della Scala so sochou Da Vinciho a v pravo už spomínanou galériou. Foto je spravené z divadla La Scala

La Scala

31.07.2018
Dnes ideme na bajk. Lago di Garda je raj cyklistov. Našiel som krásnu trasu od nášho nocľahu na pláži pri meste Limone sul Garda, odkiaľ pôjdeme smerom na juh nad mesto Pieve a potom už iba hore až do sedla Passo di Tremalzo vo výške okolo 1700mnm. Cestou si môžeme oddýchnuť na chate Rifugio Alpini Passo Nota. Naspäť sa zrejme vrátime tou istou trasou ak nám miestni neporadia inak. Spíme opäť na pláži.

Miesto nášho nočného odpočinku

Cestou na Tremalzo

 Rifugio Alpini Passo Nota na pol ceste

Stále do sedla


01.08.2018
V stredu sa presunieme z Gardy do srdca Talianskych dolomitov do kempu v meste Cortina d Ampezo. Tam to už trošku aj poznám. Dáme si jeden deň oddychu a trošku popozeráme okolie a pamiatky. Cesta je na 200 kilometrov ale cez krásne oblasti. Niektoré zase vypichnem fotkami.

Castelo di Arco kúsok za Lago di Gardou

San Pellegrino Pass, cca 1950mnm

Lago di Alleghe a Monte Civetta, 3220mnm, treba ísť po ľavej strane jazera bočnou cestou!


Giau Pass, 2250mnm, myslím, že nastal čas na obed

Cortina

02.-03.08.2018
Dva dni v Cortine obetujeme na ferraty. Bol by hriech prísť sem ako minule a nezažiť Tofany alebo Cristalo naživo. Na vetroplachu som našiel parádne články práve o týchto dvoch masívoch tyčiacich sa nad mestom. Cristalo sa nezdá až tak náročné. My by sme si trasu oproti nemu upravili, žeby sme išli na vrchol Cristallo di Mezzo, 3150mnm z parkoviska pri ceste Ospitale d Ampezzo, 1500mnm. Na druhý deň by sme sa pokúsili o 3 Tofany ako Vetroplach. S tým, že nie po ťažkých ferratách. Autom by sme sa dostali do výšky 2000mnm na chatu Rifugio Angelo Dibona a odtiaľ normálkou okolo lanovky na chatu Camillo Giussani, 2550mnm.Odtiaľ neznačeným zostupovým chodníkom po skalných mužíkoch by sme sa dostali až do sedla Forcella Tofana a odtiaľ už po ferratách najprv na jednu stranu na Tofana Dentro, 3238mnm, a potom na druhú stranu Tofana di Mezzo, 3244mnm. Zídeme opäť cez sedlo až ku chate Camillo Giussani a podľa chute a síl sa vrhneme aj na poslednú majestátnu Tofanu di Roses, 3225mnm. Ta by už mala byť normálna cesta, žiadna ferrata. Znovu ku chate a už ako ráno aj teraz zostup okolo lanovky až ku autu.


Keby sa nám nechcelo šľapať

Refuge guido Lorenzi, nad lanovkou

Fotky z Ferraty na Cristallo di MezzoCristallo di Mezzo, 3150mnmTofana di Rozes, Mezzo, Dentro

Rozes

Dentro a Mezzo z Rozes

Rifugio Camillo Giusani

Mezzo

Punta Anna od chaty Rifugio Angelo Gibona

Rozes

Cinque Torri z Rozes

04.08.2018
Predposledný deň výletu by sme šli pobicyklovať. Určite všetci chceme vidieť majestátne tri prsty na už skoro Taliansko - Rakuskej hranici. Cestou by sme sa zastavili aj na nádhernom jazere Misurina. Dúfajme, že počasie nám výjde ako lusk.
Lago di Misurina

Rifugio Auronzo


Tre cimme z opačnej strany

Tre Cimme od Drei zinnen hute

05.08.2018

V nedeľu sa už iba presunieme naspäť na Slovensko. Myslel som, žeby som tam ešte zakomponoval spomienku na nešťastie na priehrade Vajont, ale bolo by to už iba sílenie. Z Cortiny by sme ale nešli priamo na diaľnicu ale ešte spravili vyhliadkovú trasu dolomitmi až na Rakusko-Slovinsko-Taliansku hranicu. Navrhujem z mestečka Ugovizza (ak to bude prejazdné z tej strany) ešte buď výjsť autom, bajkom, lanovkou alebo pešo na Monte Santo Di Lussari, s nádherným výhľadom na Julské Alpy a majestátny Manghart. Odtiaľ už iba frčať druhou stranou po diaľnici domov. Foto nemôže chýbať.
Trasa: https://goo.gl/maps/xdBEo9wZxY52

Passo tre Croci, 1800mnm

Lago di santa Caterina pri meste Auronzo di Cadore, spätný pohľad

Danta di Cadore, 1400mnm

Passo del Cason di Lanza, 1550mnm, v pozadí Monte Zermula 2143mnm
Monte Santo Di Lussari, cca 1700mnmTýmto náš výlet končí a môžeme začať plánovať ďalší :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára